İnternet erişilebilirliğinin arttığı her geçen gün çevrimiçi olan kullanıcı sayısının milyonları bulduğu bir çağda yaşıyoruz. İnternet teknolojilerinin bu denli sosyal hayatımızda yer alması kaçınılmaz bir dönüşümü de beraberinde getiriyor. Bu dönüşüm şüphesiz insan hayatı için vazgeçilmez bir erişilebilirlik imkanı tanıyor. Evde, okulda, işte; her an her yerde internete bağlanarak ihtiyacımız olan işlemleri gerçekleştiriyoruz. Alışveriş yapıyor, gündemi takip ediyor, dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşayan internet kullanıcılarına anlık olarak mesaj gönderebiliyoruz. Sadece bunlarla yetinmeyip internetin sınırsız dünyasında imkanlar el verdiği sürece dilediğimiz her şeyi yapabiliyoruz.

Pew Research adlı anket şirketinin verilerine göre dünya genelinde son üç yılda aktif internet kullanıcı sayısı %5 oranında arttı.

Türkiye’de 62 milyon internet kullanıcısı her gün 7 saat internet kullanıyor.

Bu oranlar göz önünde bulundurulduğunda bunca insanın internette ne yaptığını merak ediyor olmalısınız? Türkiye’de kullanıcılar 7 saatin 3 saatini sadece sosyal medya platformlarında geçiriyor. En aktif kullanılan platformlar ise Youtube, İnstagram ve Facebook. Geriye kalan sürede alışveriş yapıyor ve gündemi takip edebilecekleri haber sitelerinde dolaşıyor.

Son yıllara bakıldığında dünyayı saran küresel pandemi önlemleri insanların alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdi. Tüketicilerin yeni alışveriş alışkanlıkları edindiği bu süreçte e-ticaret hacmi %85 oranında büyüdü. Arz talepte artan bu alışveriş alışkanlığı fiziki satış yapan işletmeleri de online satış yapmaya yönlendirdi. Bu nedenle daha önceden dijitalleşmeyen birçok işletme bu vesileyle sanal mağaza sahibi oldu.

Ve bunu sürekli dile getirsek de insanların alışveriş şekli gerçekten de değişti! Bir diğer deyişle fiziki pazarlama modelleri eskisi kadar etkili değil.

Makale İçeriği

Dijital Pazarlama (Digital marketing) Nedir?

Pazarlama her daim markaların hedef kitlesiyle doğru anda bağlantı kurmasıyla ilgilidir. İnternet ise bu iş için biçilmiş kaftandır. Basitçe ifade etmek gerekirse dijital pazarlama internet aracılığıyla pazarlanan tüm ürünleri kapsar.

İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanalları kullanarak ürünlerini pazarlamaya çalışır. Bu nitelikler haricinde dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemleriyle neredeyse aynıdır. Ancak bazı farklılıkları vardır.

Dijital Pazarlama min - Pronovi

Dijital Pazarlama ve Fiziksel Pazarlama Arasındaki Farklar

Dijital ve fiziki pazarlama arasındaki temel fark, hedef kitlenin bir pazarlama mesajıyla karşılaştığı ortamdır. Ürün reklamlarında fiziki pazarlama dergi ve gazete gibi yayınları kullanırken dijital pazarlama sosyal medya ve web siteleri gibi dijital mecraları kullanır.

Elbette ki fiziki pazarlama yöntemleri henüz niteliğini yitirmemiştir. Kullanıcıların dijital dünyadan uzaklaşma ihtiyacının giderek artmasıyla pazarlama sektöründe hala önemli rol oynar.

Etkileyici bir tv reklamı veya okumaktan keyif aldığınız popüler bir derginin kapağında yayınlanmış bir markayla bilinçaltında duyusal bir bağ kurabilirsiniz.

Aynı şekilde dijital pazarlama hedef kitleye ulaşmak için internetin tüm nimetlerinden yararlanarak müşteri temas noktaları kullanır. Müşteri temas noktaları müşteri davranışlarının algılanmasında en önemli aşamalardan biridir.

Müşteri Temas Noktaları

Müşteri temas noktaları, ilgili markanın ürünleriyle gerçekleşen her türlü etkileşim ve iletişimi kapsar.

Her şirket müşterilerini memnun etmek ister. Bu temel bir kabuldür. Müşteri memnuniyeti olmazsa olmazlardandır. Çünkü üründen memnun kalan bir müşteri markanızın güvenilirliğini arttıracak geri bildirim sağlar. Fakat hedef kitlesini iyi belirleyememiş bir reklam, fatura sorunları veya kullanışsız bir web sitesi gibi yanlış temas noktaları potansiyel müşterilere ulaşmanızı engelleyebilir. Hatta marka itibarını düşürebilir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

En nihayetinde dijital pazarlama fiziki pazarlama yöntemleriyle ulaşabileceğinizden daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Potansiyel müşterileri hedefleyerek marka bilinirliğini arttırır. Ayrıca fiziki reklam kampanyalarına göre daha az maliyetlidir.

Dijital Pazarlama Turleri Nelerdir min - Pronovi

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Ülkemizde arama motorlarıyla (Google, Yandex vb.) her gün yaklaşık 150 milyondan fazla arama yapılıyor. Hal böyle olunca arama motorları önemli bir dijital pazarlama aracı olarak görülüyor. İnternet kullanıcıları ihtiyaçlarına göre anahtar kelimeleri aratarak ilgili web sitelerine yöneliyorlar. Bu da dijital mecrada internet siteleri arasında bir rekabete neden oluyor. Arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alan SEO uyumlu web siteleri istedikleri markayı ve ürünü web site içeriğinde tanıtarak hedef kitlesini oluşturuyor.

  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Marka bilinirliğini artırmak, trafik çekmek ve işletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturarak markanızı ve ürünlerinizi Facebook, Linkedin, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya kanallarında tanıtımını kapsar.

  • E-posta Pazarlamacılığı

Belirli bir kitleye marka ve içeriklerin duyurulması amacıyla gönderilen bilgilendirme ve tanıtım mesajlarını kapsar. Tıklama, satın alma ve dönüşüm baz alındığında en verimli pazarlama yöntemidir.

  • Viral Pazarlama

Youtube vb. Video paylaşım platformlarında influencerlar tarafından ağızdan ağıza sözlerle yayılmaya çalışılan pazarlama türüdür.

  • Mobil Pazarlama

Mobil uygulamalar, web siteleri, e-posta, sms ve çağrı yoluyla veya diğer mobil cihazlarda hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan dijital pazarlama yöntemidir.

  • Çevrimiçi PR Çalışmaları

Public Relations anlamına gelen PR, Türkçe’de Halkla İlişkiler demektir. İtibar ve güven bir marka için en önemli şeydir. Bu nedenle şirketler medya, basın ve sosyal medya aracılığıyla etkili PR çalışması yaparak insanların zihninde markaları hakkında olumlu düşünceler oluşturabilir. Nitekim PR sadece olumlu basın bültenleriyle hikayeler anlatmak değildir. Aynı zamanda markanızın itibarını zayıflatabilecek herhangi bir hasarı azaltmak içinde kullanılır.

Dijital Pazarlama Nasil yapilir min - Pronovi

Dijital Pazarlama Nasıl yapılır?

Dijital pazarlamaya başladığınızda ilk olarak hedeflerinizi belirlemelisiniz. Örneğin hedefiniz marka farkındalığını arttırmaksa sosyal medya aracılığıyla yeni kitlelere ulaşmanız gerekebilir. Ya da amacınız belirli bir ürünün satışlarını arttırmak olabilir. Öyleyse web sitenizde SEO’ya odaklanıp potansiyel alıcılar için ürününüzü arama motorlarına optimize etmelisiniz.

Senaryo ne olursa olsun şirketiniz için hedeflerinizi belirledikten sonra bir dijital pazarlama stratejisi belirlemek oldukça kolaydır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bunu daha önce açıklamıştık. Ancak dijital pazarlamanın en önemli faydası kitleleri etkileme avantajıdır.

Elbette ürünlerinizin çeşitliliği ve kampanya fikirleriniz dijital kanallara bağlı olarak hedef kitlenizi değiştirebilir. Örneğin instagram üzerinden yaptığınız yetişkin ürünlerini kapsayan bir reklam çalışması demografik olarak %90’ı 35 yaş altı olan kullanıcılar özelinde ilgi görmeyebilir. Tam tersi ölçekte genellikle yaşlı profesyonellerden oluşan bir kitleye sahip olan Linkedin üzerinden yapılan ve 18 yaş altını ilgilendiren reklam çalışmaları da aynı etkiyi yaratabilir.

Her Dijital Mecra İçin Bir Bütçe Planı Oluşturun

Günümüzde dijital pazarlamanın önemi azımsanamayacak derece fazladır. Bu sebeple şirketlerin dijital pazarlama stratejisi oluştururken mutlaka bütçe planlaması yapması gerekir. Başarılı bir bütçe planlaması ile Google Ads ve benzeri PPC özellikli reklam yayınlayan platformlarda reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Dijital pazarlamada kişiselleştirilmiş içeriklerle hedeflenen kitleye ulaşmak esastır. Hedeflenen kitleye ulaşmak için etkili bir anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Anahtar kelime araştırması web sitenizi dolayısıyla marka ve ürünlerinizi SEO için optimize etmek ve potansiyel müşterilerin arama motorları aracılığıyla ürün ve hizmetlerinizi bulabilmelerini kolaylaştırır.

Henüz bir SEO profesyoneliyle çalışmıyorsanız bile anahtar kelime araştırması yapabilir yüksek performanslı anahtar kelimeler ile web sitenizin arama sonuçlarını iyileştirebilirsiniz.

Bulduğunuz anahtar kelimeleri bir liste haline getirin ve mümkünse daha düşük aranma hacmine sahip long tail anahtar kelimeleri tercih edin.

Web Sitenizi SEO Araçlarıyla Analiz Ederek Hedeflerinizi Yineleyin

Son olarak uzun vadede etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için web site ve sosyal medya hesaplarınızı istatiksel olarak analiz edip hedef kitle davranışlarını içeren raporlar oluşturun.

Örneğin İnstagram’da paylaştığınız bir içeriğin kitleniz tarafından pek sevilmediğini fark ettiğinizde aynı içeriğin Twitter’da oldukça popüler olması instagram paylaşımını tekrardan gözden geçirme isteği oluşturabilir. Buna nazaran kitlenizin markalı içerik tüketmek için farklı bir sosyal medya platformunu tercih ettiğinin de bir işareti olabilir.

Alternatif olarak web sitenizin eskisi kadar trafik çekmediğini görürsünüz. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve en yeni, alakalı içeriği bulmasını sağlamak için web sitesini geliştirmeli ve daha güncel içeriklerle erişilebilirliği desteklemelisiniz.

Firmanızın SEO profesyonellerine ihtiyacı mı var? Pronovi ayrıcalığı ile hedeflerinize ulaşmak adına iletişime geçerek ilk adımı atabilirsiniz.